Dress code a przepisy BHP
W przypadku pracownika, którego dotyczą przepisy o odzieży i obuwiu roboczym, niewłaściwy ubiór należy uznać za naruszenie przepisów bhp, nie za złamanie zasady dress code.
W takim przypadku nie ulega wątpliwości, że niezastosowanie się do norm dotyczących ubioru w miejscu pracy, a związanych z jego bezpieczeństwem, może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym, gdyż zgodnie z art.
211 Kodeksu pracy, przestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy jest podstawowym obowiązkiem pracowniczym.
Ponadto, w kwestii ubioru obowiązującego w miejscu pracy, należy również dodać, że niekiedy przepisy szczególne nakładają specjalne obowiązki, które przypisane są do konkretnych zawodów.
Jest to np.
obowiązek mundurowy (jak w przypadku funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej czy funkcjonariuszy celnych), czy strój urzędowy (jak w przypadku adwokatów czy radców prawnych w czasie rozpraw sądowych).
Akty prawne regulują wtedy dość szczegółowo poszczególne elementy stroju, nierzadko podając dokładne rozmiary oraz kolory.
Częstą sytuacją jest występowanie załączników, które w postaci grafiki lub fotografii przedstawiają przykładowy strój/mundur, który spełnia wymagania zawarte w przepisach.
www.e-bielizna.pl
Polecane artykuły
Płytki podłogowe oferowane są w różnym typie
Bardzo ważne jest to, jakie podłogi mamy w naszym domu, bo tak naprawdę to one w znacznej mierze są eksploatowane. Chodzi się po nich, przesuwa różne rzeczy, nie raz nam coś na nie upadnie, a to oznacza, że muszą być bardzo wytrzymałe, bo w przeciwnym razie dość często będziemy musieli je wymieniać
Jak latem łamiemy dress code?
Lniane, przewiewne sukienki, a nawet lniane spodnie, zdecydowanie nie są odpowiednim strojem do zaprezentowania się w firmie. Nadają się na niedzielny spacer po nadmorskiej promenadzie, ale nie do pracy. Szczególnie muszą o tym pamiętać osoby mające stały kontakt z klientami, dla których stanowią w