Dlaczego zrezygnowanie z dress codu może wyjść nam na dobre?

Dlaczego zrezygnowanie z dress codu może wyjść nam na dobre?

Warto zwrócić uwagę na jeden, praktyczny aspekt rezygnacji z oficjalnego dress codu. Codzienne zakładanie do pracy garsonki czy garnituru często bowiem łączy się z pewną niewygodą.

Dlatego w niektórych zawodowych sytuacjach, np. w przypadku prowadzenia rozmów handlowych, z przełożonymi czy pracownikami może sprawdzić się rozwiązanie polegające na wcześniejszym przygotowaniu i przechowywaniu w biurze bardziej oficjalnego zestawu ubrań przeznaczonego na tego typu okazje.

W ten praktyczny sposób można połączyć codzienną nieoficjalną wygodę z momentami, gdy oficjalny dress code staje się niezbędny. To rozwiązanie może być idealne zwłaszcza dla osób, których praca wiąże się z nawiązywaniem nowych kontaktów i koniecznością uczestniczenia w biznesowych spotkaniach, na których stonowany, elegancki strój jest koniecznością.

Nienarzucanie pracownikom konkretnych rozwiązań związanych z dress codem, a jedynie wskazywanie, które elementy są niemile widziane pozostawia pracownikom większą lub mniejszą, ale jednak swobodę ubioru. Tego typu rozwiązania obrazują zmniejszenie sformalizowania w relacjach między pracodawcami a pracownikami, podkreślanie ich indywidualnego potencjału jako członków zespołu, a temu nie sprzyja uniformizacja.

Częściowe lub całkowite odejście od ingerowania w sposób ubierania się do pracy może również wskazywać na zwiększenie poziomu zaufania do pracowników, gdyż oni sami wiedzą, w jaki sposób profesjonalnie reprezentować firmę, ale również może być odpowiedzą na praktyczne potrzeby pracowników, którzy w garniturach i żakietach czują się co prawda elegancko, ale bardzo często również mało komfortowo.

www.jurata-muza.pl